Sprawdzone sposoby na bezpieczne zwalczanie pluskiew

Wiele osób żyje w błędnym przeświadczeniu, że insekty pojawiają się tylko w domach, w których panuje nieporządek. Niestety rzeczywistość często jest zupełnie inna, a niezauważone pasożyty bardzo szybko się rozmnażają, przez co jeszcze trudniej jest się ich pozbyć. Dlatego im wcześniej poznasz kilka podstawowych informacji dotyczących życia poszczególnych szkodników, tym łatwiej będzie Ci je rozpoznać i skutecznie zwalczyć.

Jak wygląda pluskwa?

Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się, że problem istnienia tych insektów w krajach cywilizowanych został zażegnany, z czasem ponownie zaczęły się one pojawiać w wielu domowych gospodarstwach. Pluskwę domową na samym początku dosyć trudno zauważyć. Są to nieduże pasożyty o czerwono-brązowym tułowiu, które żywią się ludzką krwią. Nie są zbyt aktywne za dnia i zazwyczaj występują w pobliżu łóżek, w ciemnych oraz suchych miejscach. Można je najczęściej znaleźć pod materacem, za listwami przypodłogowymi lub za szafkami. Mimo to bardzo trudno jest odkryć ich wszystkie lokalizacje, co z kolei sprawia, że pozbycie się tych insektów jest dosyć skomplikowane. Samica pluskwy każdego dnia składa jaja, a przy korzystnych warunkach dorosły osobnik żyje nawet 300 dni. Jeśli więc nie dotrzemy do każdej kryjówki tych pasożytów, nigdy ich w pełni nie wytępimy.

W jaki sposób przenosi się pluskwy?

Wbrew pozorom pluskwa domowa nie pojawia się w mieszkaniach z powodu panującego w nich bałaganu i brudu. Najczęstszym sposobem ich przemieszczania się jest po prostu podróżowanie z pomocą człowieka. Kiedy śpimy w różnych hotelach albo u znajomych, insekty mogą dostać się do naszego bagażu i dotrzeć z nim aż do domu. Bardzo szybko rozprzestrzeniają się też w blokach – zajmując jedno mieszkanie, mogą dotrzeć do kilku kolejnych i w ten sposób opanować cały budynek. Aby skutecznie usunąć pluskwy z bloku, trzeba przeprowadzić bardzo dokładną dezynsekcję w każdym mieszkaniu. Warto też zachować szczególną ostrożność podczas zakupu używanych mebli i dokładnie je obejrzeć przed rozpoczęciem transportu.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się pluskiew?

Pluskwa lubi ciemne oraz suche miejsce i bardzo dobrze odnajduje się w domowych warunkach. Podczas ujemnych temperatur zapada w stan hibernacji, co jednak nie oznacza, że już się z niego nie wybudzi. Na szczęście, mimo że są to niezwykle wytrzymałe insekty, źle znoszą gorąco. Dlatego kiedy odkryjemy w naszym mieszkaniu pluskwy, powinniśmy spróbować zagrzać wszystkie miejsca, w których żyją. Pomocne będzie z pewnością dokładne odkurzanie oraz pranie ubrań i pościeli w wysokiej temperaturze. Niestety jest to proces bardzo czasochłonny, dlatego w przypadku pluskiew warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firmy dezynsekcyjne dysponują znacznie lepszymi i bardziej skutecznymi środkami, które pozwalają w szybki sposób pozbyć się nieprzyjemnego problemu, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Dodaj komentarz